Nacházíte se zde: Hlavní strana » Tipy na výlet


Kam ve špatném počasí?

Kam ve špatném počasí?

Vláčky zajímají nejen děti, ale na své si přijdou i tatínkové a obdivovat jich bude i nejedna maminka.

Obří model železnice ve Žďáře nad Sázavou funguje přes rok. Jeho provozovatelé si vyhrálinejen s modely, ale i s vtipnými detaily. Na celou plochu přitom shlíží jak hrad Pernštejn, tak například Zelená hora.

undefined undefined

Model je vystaven v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou a patří k turistickým atrakcím. Zachycuje, jak železnice vedoucí ze Žďáru nad Sázavou přes Nové Město na Moravě do Bystřice nad Pernštejnem vypadala v 80. letech. Všechny modely vlaků a aut, které jezdí po tratích a silničkách kolem železnice, jsou řízeny počítačem. Tratě a jejich okolí jsou propracované do nejmenších detailů. Pod Zelenou horou likvidují hasiči požár, na polích vidí návštěvníci kombajny, na záhonech květiny, nedaleko jednoho z viaduktů se na polní cestě objevuje malý traktůrek s valníkem, na němž sedí žena. Poněkud černým humorem zavání scéna, kde stojí u řeky auto Veřejné bezpečnosti a pokouší se křísit utonulého člověka. Že je to zbytečné, pochopí návštěvník, když uvidí opodál stát černý pohřební vůz. Vlaky v zastávkách zastavují, počkají a pak zase jedou dál. Je tady k vidění asi 600 metrů tratí.

undefined undefined undefined

V Modelovém království je otevřeno každý víkend, o prázdninách pak čtyři dny v týdnu. Na návštěvníky tam čeká průvodce, který zodpoví i mnohé zvídavé dotazy. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že velmi ochotně  a doopravdy všechny. Tento výlet vřele doporučujeme všem, kteří se chtějí vrátit do dětských let. Železnice Vás pohltí úplně celého a připravte se na to, že Vám vezme minimálně půl dne, protože se tam máte doopravdy na co koukat. S našemi dvěmi ratolestmi jsme to absolvovali za čtyři hodiny a samozřejmě jsme odcházeli s pláčem a s příslibem, že se tam opět vrátíme.

Publikováno: 21. 11. 2012

Fotogalerie

Fotogalerie

Navigace